XC4VFX100-10FFG1517I OverviewThe package that contains this software is called 1517-BBGA, FCBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. There are 768 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 94896 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.14V~1.26V battery. There are many types of FPGAs in the Virtex®-4 FX series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range -40°C~100°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 576 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 6930432. If you are looking for related parts, you can use the base part number XC4VFX100 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si846kBe of this FPGA module must reach 846kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 1517 pins are used in the design. 10544 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 1.2V supply voltage.
XC4VFX100-10FFG1517I Features768 I/Os
Up to 6930432 RAM bits
1517 LABs/CLBs
XC4VFX100-10FFG1517I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC4VFX100-10FFG1517I FPGAs applications.
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 1517-BBGA, FCBGA |
| Number of Pins | 1517 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Virtex®-4 FX |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| ECCN Code | 3A001.A.7.A |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC4VFX100 |
| Number of Outputs | 576 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Number of I/O | 768 |
| RAM Size | 846kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 94896 |
| Total RAM Bits | 6930432 |
| Number of LABs/CLBs | 10544 |
| Speed Grade | 10 |
| Length | 40mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 40mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |