XC5VLX50-1FFG1153C
The picture is for reference only, please refer to the product specification
XC5VLX50-1FFG1153C
    Part Number:KY-XC5VLX50-1FFG1153C
    Mfr. Part No:XC5VLX50-1FFG1153C
    Mfr.:Xilinx Inc.
    Stock:624
    Description: 3.4mm mm FPGAs Virtex®-5 LX Series 400MHz MHz 1153-BBGA, FCBGA
    Data Sheet:XC5VLX50-1FFG1153C Datasheet
Add to cart
In Stock: 624
  • Please send your requirements to E-mail:sales@kywos.com,we will reply you as soon as possible
  • Inquiry
  • Products Details
  • XC5VLX50-1FFG1153C Overview
    In the 1153-BBGA, FCBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 560 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 46080 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 0.95V~1.05V-volt supply voltage required for the device to operate. The Virtex®-5 LX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. A total of 560 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 1769472 bFpga chipss. You can find related parts by using the part number XC5VLX50, which is its base part number. It is crucial that the RAM si216kBe of this FPGA module reaches 216kB so that the program can run normally. In order to make it work, 1153 pins have been designed. A total of 3600 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. The high efficiency of this device is provided by its 400MHz-frequency operation. There are 50000 macro cells which make up this CPLD and they serve as the main components of the device.
    XC5VLX50-1FFG1153C Features
    560 I/Os
    Up to 1769472 RAM bits
    1153 LABs/CLBs
    Operating from a frequency of 400MHz
    XC5VLX50-1FFG1153C Applications
    There are a lot of Xilinx Inc.
    XC5VLX50-1FFG1153C FPGAs applications.
    Software-defined radio
    Random logic
    ASIC prototyping
    Medical imaging
    Computer hardware emulation
    Integrating multiple SPLDs
    Voice recognition
    Cryptography
    Filtering and communication encoding
    Aerospace and Defense
    Factory Lead Time10 Weeks
    MountSurface Mount
    Mounting TypeSurface Mount
    Package / Case1153-BBGA, FCBGA
    Number of Pins1153
    Operating Temperature0°C~85°C TJ
    PackagingTray
    SeriesVirtex®-5 LX
    Published1999
    JESD-609 Codee1
    Pbfree Codeyes
    Part StatusActive
    Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
    TerminationSMD/SMT
    Terminal FinishTin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
    Voltage - Supply0.95V~1.05V
    Terminal PositionBOTTOM
    Terminal FormBALL
    Peak Reflow Temperature (Cel)245
    Supply Voltage1V
    Reach Compliance Codenot_compliant
    Frequency400MHz
    Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)30
    Base Part NumberXC5VLX50
    Number of Outputs560
    Qualification StatusNot Qualified
    Number of I/O560
    RAM Size216kB
    Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
    Number of Logic Elements/Cells46080
    Total RAM Bits1769472
    Number of LABs/CLBs3600
    Speed Grade1
    Number of Macro Cells50000
    Length35mm
    Height Seated (Max)3.4mm
    Width35mm