XC7K420T-2FFG901I OverviewIn the package 900-BBGA, FCBGA, this product is provided. A total of 380 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 416960 logic elements/cells. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 0.97V~1.03V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the Kintex®-7 series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 30781440 bfpga electronics s of RAM. XC7K420 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si3.7MBe of this FPGA module reaches 3.7MB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The FPGA is built as an array of 32575 latches or CLBs. This module can reach a maximum operating temperature of 100°C when operating at its maximum power. Fpga electronics is necessary to maintain an operating temperature higher than -40°C. 32575 logic blocks (LABs) constitute its basic building block. The structure of the registers used to store and transfer data consists of 521200 registers. The maximum supply voltage it can take is 1.03V. The device can function at a minimum voltage of 970mV. As a supplier, 901-FCBGA (31x31) is responsible for the package of its devices.
XC7K420T-2FFG901I Features380 I/Os
Up to 30781440 RAM bits
100°C gates
32575 logic blocks (LABs)
521200 registers
XC7K420T-2FFG901I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC7K420T-2FFG901I FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 900-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 901-FCBGA (31x31) |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Kintex®-7 |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Max Operating Temperature | 100°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Voltage - Supply | 0.97V~1.03V |
| Base Part Number | XC7K420 |
| Max Supply Voltage | 1.03V |
| Min Supply Voltage | 970mV |
| Number of I/O | 380 |
| RAM Size | 3.7MB |
| Number of Logic Elements/Cells | 416960 |
| Total RAM Bits | 30781440 |
| Number of LABs/CLBs | 32575 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 32575 |
| Speed Grade | -2 |
| Number of Registers | 521200 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |