XC7S15-1CPGA196I OverviewIn the 196-TFBGA, CSBGA package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 100 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 12800 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 0.95V~1.05V-volt supply voltage required for the device to operate. The Spartan®-7 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 196 terminations are present in total. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 368640 bFpga chipss. It is crucial that the RAM si45kBe of this FPGA module reaches 45kB so that the program can run normally. A total of 1000 LABs/CLBs are included in this FPGA.
XC7S15-1CPGA196I Features100 I/Os
Up to 368640 RAM bits
XC7S15-1CPGA196I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC7S15-1CPGA196I FPGAs applications.
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 196-TFBGA, CSBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-7 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 196 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.95V~1.05V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B196 |
| Number of I/O | 100 |
| RAM Size | 45kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 12800 |
| Total RAM Bits | 368640 |
| Number of LABs/CLBs | 1000 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.27 ns |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |