XC7S50-1CSGA324I OverviewThis package is included in the 324-LFBGA, CSPBGA package and is available for purchase. In this kind of FPGA, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is used. The I/Os are designed to facilitate a more coherent transfer of data. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. 1V volts power it. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 0.95V~1.05V . An FPGA belonging to the Spartan®-7 series is referred to as an FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. Using the Tray layout, this FPGA model can be contained in a very small amount of space. The total number of terminations is 324. This device is equipped with 2764800 RAM bits in terms of its RAM si2764800e. During the configuration of this FPGA module, the RAM si337.5kBe reaches 337.5kB to ensure that the program runs normally. An array of 4075 LABs/CLBs is built into the FPGA. In its basic building block, it is composed of 8150 logic blocks (LABs), which are called building blocks.
XC7S50-1CSGA324I Features210 I/Os
Up to 2764800 RAM bits
8150 logic blocks (LABs)
XC7S50-1CSGA324I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC7S50-1CSGA324I FPGAs applications.
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-LFBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-7 |
| Published | 2016 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 324 |
| Voltage - Supply | 0.95V~1.05V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B324 |
| Number of I/O | 210 |
| RAM Size | 337.5kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 52160 |
| Total RAM Bits | 2764800 |
| Number of LABs/CLBs | 4075 |
| Number of Logic Blocks (LABs) | 8150 |
| Speed Grade | 1 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 100°C |
| Height | 1.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |