XC7S50-2FTGB196C OverviewA 196-LBGA, CSPBGA package contains it, and it is available for download. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. Its 100 I/Os help it transfer data more efficiently. A fundamental building block contains 52160 logic elements or cells. Power is provided by a 1V-volt supply. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.95V~1.05V and uses a battery to supply power. FPGAs belonging to the Spartan®-7 series are a type of FPGA that belong to the Spartan®-7 series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, there are a total of 196 terminations on fpga chips. Having a RAM bit size of 2764800 means that this device will offer you a lot of memory. A significant amount of RAM is allocated to this FPGA module to ensure that the program can operate normally. 4075 LABs/CLBs are integrated into this FPGA.
XC7S50-2FTGB196C Features100 I/Os
Up to 2764800 RAM bits
XC7S50-2FTGB196C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC7S50-2FTGB196C FPGAs applications.
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 196-LBGA, CSPBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | Spartan®-7 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 196 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 0.95V~1.05V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B196 |
| Number of I/O | 100 |
| RAM Size | 337.5kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 52160 |
| Total RAM Bits | 2764800 |
| Number of LABs/CLBs | 4075 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 1.05 ns |
| Length | 15mm |
| Height Seated (Max) | 1.55mm |
| Width | 15mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |