XC95144-10PQ160I OverviewThis network has 144macro cells, which are cells that provide radio coverage provided by a high-power cell site (tower, antenna, mast).You can find it in package 160-BQFP.As a result, it has 133 I/O ports programmed.160 terminations have been programmed into the device.Its terminal position is QUAD.It is powered by a voltage of 5V volts.Package the chip by Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].Chips should be mounted by Surface Mount.In terms of FPGAs, it belongs to the XC9500 series.It has 160 pins programmed.This device can also display YES.Its related parts can be found in the [0].The 3200 gates serve as building blocks for digital circuits.It is recommended that the supply voltage be kept at 5Vto maximize efficiency.It is adopted to store data in FLASH.The electronic component is mounted by Surface Mount.There are 160 pins on the device.The maximum frequency should not exceed 66.7MHz.A fundamental building block of logic consists of 8 logic elements/cells.
XC95144-10PQ160I Features160-BQFP package
133 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
160 pin count
160 pins
XC95144-10PQ160I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC95144-10PQ160I CPLDs applications.
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 160-BQFP |
| Number of Pins | 160 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XC9500 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 160 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC95144 |
| Pin Count | 160 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 133 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Gates | 3200 |
| Max Frequency | 66.7MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 144 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.5V~5.5V |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |