XC95216-20BG352I OverviewThere are 216 macro cells in the network, which are high-power cell sites that provide radio coverage (tower, antenna, or mast) for a mobile phone network.It is part of the 352-LBGA Exposed Pad, Metal package.The device has 166 inputs and outputs.There are 352 terminations programmed into the device.As the terminal position of this electrical part is BOTTOM, it serves as an important access point for passengers or freight.Power is supplied by a voltage of 5V volts.The chip should be packaged by Tray.The temperature at which it operates is set to -40°C~85°C TA in order to ensure its reliability.Surface Mount should be used for mounting the chip.The XC9500 series comprises this type of FPGA.It is programmed with 352 pins.The XC95216 indicates that related parts can be found.It is possible to construct digital circuits using 4800 gates, which are devices that serve as building blocks.High efficiency requires a voltage supply of 5V.It is recommended to store data in FLASH.Surface Mount mounts this electronic component.352 pins are included in its design.There are 12 logic elements or blocks present.It is recommended that the maximum frequency be less than 50MHz.In order to form a fundamental building block, there are 8logic elements/cells.
XC95216-20BG352I Features352-LBGA Exposed Pad, Metal package
166 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
352 pin count
352 pins
XC95216-20BG352I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC95216-20BG352I CPLDs applications.
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 352-LBGA Exposed Pad, Metal |
| Number of Pins | 352 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XC9500 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 352 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn63Pb37) |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC95216 |
| Pin Count | 352 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 166 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 20 ns |
| Turn On Delay Time | 20 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 8 |
| Number of Gates | 4800 |
| Max Frequency | 50MHz |
| Speed Grade | 20 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 216 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 4.5V~5.5V |
| Number of Logic Elements/Blocks | 12 |
| Length | 35mm |
| Height Seated (Max) | 1.4mm |
| Width | 35mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |