XC95288XL-10FGG256I Overview288 macrocells exist, which are cells in a mobile phone network that are primarily composed of high-power towers, antennas, or masts.A 256-BGA package contains the item.This device has 192 I/O ports programmed into it.It is programmed that device terminations will be 256 .The terminal position of this electrical component is BOTTOM.A voltage of 3.3V is used as the power supply for this device.It is recommended to package the chip by Tray.During operation, the operating temperature is kept at -40°C~85°C TA to ensure its reliability.Mount the chip by Surface Mount.This type of FPGA is a part of the XC9500XL series.Chips are programmed with 256 pins.If this device is used, you will also be able to find YES.There are related parts in XC95288XL.In digital circuits, there are 6400 gates, which act as a basic building block.If high efficiency is to be achieved, the supply voltage should be maintained at 3.3V.Data storage is performed using FLASH.In this case, Surface Mount is used to mount the electronic component.The 256 pins are designed into the board.A voltage of 3.6V is the maximum supply voltage for this device.A minimum supply voltage of 3V is required for this device to operate.Ideally, the maximal frequency should be lower than 100MHz Hz.The fundamental building block consists of 16 logic elements/cells.
XC95288XL-10FGG256I Features256-BGA package
192 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
256 pin count
256 pins
XC95288XL-10FGG256I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XC95288XL-10FGG256I CPLDs applications.
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
Digital designs
Field programmable gate
Address decoding
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Copper, Silver, Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-BGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | XC9500XL |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XC95288XL |
| Pin Count | 256 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 10K program/erase cycles) |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 192 |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 16 |
| Number of Gates | 6400 |
| Max Frequency | 100MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 288 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Width | 17mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |