XCR3032XL-10VQG44C OverviewA mobile phone network consists of 32macro cells, which are radio coverage cells served by a high-power cell site (tower, antenna or mast).44-TQFP is the package in which it resides.There are 36 I/Os programmed in it.The device is programmed with 44 terminations.As the terminal position of this electrical part is QUAD, it serves as an important access point for passengers and freight.Power is provided by a supply voltage of 3.3V volts.As a result, it is packaged as Tray.To ensure its reliability, the operating temperature is set to 0°C~70°C TA.The chip should be mounted by Surface Mount.It belongs to the CoolRunner XPLA3series of FPGAs.The chip is programmed with 44 pins.When using this device, YES can also be found.The XCR3032XL indicates that its related parts can be found.750 gates are devices that serve as building blocks for digital circuits.For high efficiency, the supply voltage should be maintained at 3.3V.In order to store data, EEPROM is used.The electronic part is mounted by Surface Mount.The device is designed with pins 44.This device operates at a voltage of 3.6Vas its maximum supply voltage.The minimal supply voltage is 3V.It is recommended that the maximal frequency be lower than 95MHz.As a fundamental building block, there are 2 logic elements/cells.
XCR3032XL-10VQG44C Features44-TQFP package
36 I/Os
The operating temperature of 0°C~70°C TA
44 pin count
44 pins
XCR3032XL-10VQG44C ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XCR3032XL-10VQG44C CPLDs applications.
Voltage level translation
Timing control
Interface bridging
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-TQFP |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | CoolRunner XPLA3 |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | YES |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XCR3032XL |
| Pin Count | 44 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 1K program/erase cycles) |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 36 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 10 ns |
| Turn On Delay Time | 10 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 2 |
| Number of Gates | 750 |
| Max Frequency | 95MHz |
| Speed Grade | 10 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 32 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 3V~3.6V |
| Delay Time tpd(1) Max | 9.1ns |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |