XCR3384XL-12PQ208I OverviewThe mobile phone network has 384 macro cells, which are cells that provide radio coverage from high-power cell sites (towers, antennas, or masts).In the 208-BFQFP package, you will find it.In this case, there are 172 I/Os programmed.208 terminations are programmed into the device.This electrical component has a terminal position of QUAD.An electrical supply voltage of 3.3V is used to power it.Tray should be used to package the chip.Due to its reliability, it is operated at a temperature of -40°C~85°C TA.There should be a Surface Mount on the chip.The FPGA belongs to the CoolRunner XPLA3 series.A chip with 208 pins is programmed.This device also displays YES.The XCR3384XL shows its related parts.A digital circuit can be constructed using 9000 gates.In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at 3.3V.In this case, EEPROM will be used to store the data.Surface Mount is the mounting point of this electronic part.The device has a pinout of 208.There is a maximum supply voltage (Vsup) of 3.6V.It should be below 83MHz at the maximal frequency.Fundamental building blocks consist of 24 logic elements/cells.
XCR3384XL-12PQ208I Features208-BFQFP package
172 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
208 pin count
208 pins
XCR3384XL-12PQ208I ApplicationsThere are a lot of Xilinx Inc.
XCR3384XL-12PQ208I CPLDs applications.
I/O expansion
Discrete logic functions
Bootloaders for FPGAs
Address decoders
Custom state machines
Digital systems
Portable digital devices
Handheld digital devices
Battery operated portable devices
Complex programmable logic devices
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 208-BFQFP |
| Number of Pins | 208 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | CoolRunner XPLA3 |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 208 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Additional Feature | YES |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | XCR3384XL |
| Pin Count | 208 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Programmable Type | In System Programmable (min 1K program/erase cycles) |
| Number of I/O | 172 |
| Memory Type | EEPROM |
| Propagation Delay | 12 ns |
| Number of Logic Elements/Cells | 24 |
| Number of Gates | 9000 |
| Max Frequency | 83MHz |
| Speed Grade | 12 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 384 |
| JTAG BST | YES |
| Voltage Supply - Internal | 2.7V~3.6V |
| Delay Time tpd(1) Max | 10.8ns |
| Length | 28mm |
| Height Seated (Max) | 4.1mm |
| Width | 28mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |