XP1001000-05R OverviewThis microcontroller has a module or board type of MPU Core, which indicates that it is a module.There are DSTni-EX cores in its processor, which is what powers the microcontroller.It is not surprising that -40°C~85°C is the microcontroller's default setting.This MCU electronics has a size of 512KB in terms of its flash.There are two types of connectors. The first is RJ45.I would say that MCU chip belongs to the XPort® Series.As a result, the RAM size of the software has been reduced to 256KB in order to ensure that MCU chip runs normally.MCU chips of the MCU chip are operated at a 25MHz speed.There is a Module package available for microprocessor.In order to make it work, it is powered by a XPort AR Core Processor.There is a 3.3V volt supply that powers this microcontrollers, which is used as its operating voltage.There is a 119mA value set for the supply current of the MCUs.
XP1001000-05R FeaturesCore processor of DSTni-EX
Flash size of 512KB
Speed of 25MHz
XP1001000-05R ApplicationsThere are a lot of Lantronix, Inc.
XP1001000-05R Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
Thermostat
Industrial Gateways
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Material | NOT SPECIFIED |
| Mounting Type | BOARD |
| Package / Case | Module |
| Insulation Material | POLYETHYLENE |
| Shell Material | METAL |
| Mounting Option 1 | LOCKING |
| Mounting Style | RIGHT ANGLE |
| Board Mounting Option | PEG |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | XPort® |
| Published | 2005 |
| Size / Dimension | 0.57 x 0.72 14.5mmx18.3mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| ECCN Code | EAR99 |
| Connector Type | RJ45 |
| Additional Feature | EMI SHIELDED |
| HTS Code | 8536.69.40.30 |
| Contact Finish - Mating | NOT SPECIFIED |
| MIL Conformance | NO |
| DIN Conformance | NO |
| IEC Conformance | NO |
| Filter Feature | NO |
| Mixed Contacts | NO |
| Option | GENERAL PURPOSE |
| Total Number of Contacts | 8 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reliability | COMMERCIAL |
| PCB Contact Pattern | STAGGERED |
| Contact Gender | FEMALE |
| Empty Shell | NO |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Contact Style | TELCOM, MODULAR |
| Interface | Ethernet, Serial |
| Termination Type | SOLDER |
| Operating Supply Current | 119mA |
| Number of Ports | 1 |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 256KB |
| Core Processor | DSTni-EX |
| Data Rate | 921.6 kbps |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 512KB |
| Co-Processor | XPort AR |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |