XPD1001000-01 OverviewMicrocontroller MPU Core is a module or board.A DSTni-EX-core processor drives microprocessor chip.Default settings for the microcontroller are -40°C~85°C.512KB is the size of the flash on the MCU electronics.The connector type is RJ45.XPort® Direct+™-Series.The RAM is reduced to 256KB in order to ensure that the software is able to run normally.25MHz speed is used by the MCU chip.Module package is included.At this time, 85°C is the maximum operational temperature.Microprocessor should be warmer than -40°C when operating.A XPort Direct+ Core Processor drives it.The operating voltage of this microcontrollers is 3.3V volts.The package size is Bulk.It is set at 200mA to supply current to the MCUs.
XPD1001000-01 FeaturesCore processor of DSTni-EX
Flash size of 512KB
Speed of 25MHz
Bulk packaging
XPD1001000-01 ApplicationsThere are a lot of Lantronix, Inc.
XPD1001000-01 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | Module |
| Number of Pins | 24 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Bulk |
| Series | XPort® Direct+™ |
| Published | 2008 |
| Size / Dimension | 1.25 x 1.7 31.8mmx43.3mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Connector Type | RJ45 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Ethernet, Serial |
| Operating Supply Current | 200mA |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 256KB |
| Core Processor | DSTni-EX |
| Data Rate | 921 kbps |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 512KB |
| Co-Processor | XPort Direct+ |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |