XPDNC200S-01 OverviewIn this case, the module or board type of the microcontroller is MPU Core.With DSTni-EX cores, the processor drives microprocessor chip.In order to use the microcontroller, the default setting is -40°C~85°C.The size of the flash on the MCU electronics is 512KB.The connector type RJ45 refers to the connector type.The XPort® Direct+™ Series is the group in which MCU chip belongs.As a precaution for ensuring that the software runs normally, the RAM size of the computer has been reduced to 256KB.In this case, the MCU chip operates at a 25MHz speed.This package comes with Module.As of this microprocessor, 85°C is the maximum operating temperature.Operating temperatures should be warmer than -40°C.Microprocessor chip is powered by a XPort Direct+ Core Processor.A 3.3V-volt supply is needed to power this microcontrollers.The MCUs is set to have a supply current of 200mA when the MCUs is powered on.
XPDNC200S-01 FeaturesCore processor of DSTni-EX
Flash size of 512KB
Speed of 25MHz
XPDNC200S-01 ApplicationsThere are a lot of Lantronix, Inc.
XPDNC200S-01 Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
Patient Monitoring
IoT Secure Gateways
Human Machine Interface
Human Machine Control Panel
Home and Building Automation
| Factory Lead Time | 4 Weeks |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Series | XPort® Direct+™ |
| Published | 2008 |
| Size / Dimension | 1.25 x 1.7 31.8mmx43.3mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Connector Type | RJ45 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Serial |
| Operating Supply Current | 200mA |
| Number of Ports | 1 |
| Speed | 25MHz |
| RAM Size | 256KB |
| Core Processor | DSTni-EX |
| Data Rate | 921 kbps |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 512KB |
| Co-Processor | XPort Direct+ |
| RoHS Status | RoHS Compliant |