XPP1002000-02R OverviewMicrocontroller MPU Core is a module or board.A IPv6-core processor drives microprocessor chip.Default settings for the microcontroller are -40°C~85°C.16MB is the size of the flash on the MCU electronics.The connector type is RJ45.XPort® Pro-Series.The RAM is reduced to 16MB in order to ensure that the software is able to run normally.125MHz frequency will not affect MCU chips accuracy.At this time, 85°C is the maximum operational temperature.Microprocessor should be warmer than -40°C when operating.A XPort® Pro Core Processor drives it.The operating voltage of this microcontrollers is 3.3V volts.Data storage is set to FLASH, SDRAM.The package size is Bulk.
XPP1002000-02R FeaturesCore processor of IPv6
Flash size of 16MB
Bulk packaging
XPP1002000-02R ApplicationsThere are a lot of Lantronix, Inc.
XPP1002000-02R Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules applications.
Industrial Instrumentation
Embedded Control Processing
Embedded User Interfaces
Test and Measurement
Medical Devices
Data Acquisition
Industrial Control
Process Control
Process Monitoring
Healthcare Monitoring
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Bulk |
| Series | XPort® Pro |
| Published | 2012 |
| Size / Dimension | 0.63 x 1.33 16mmx33.9mm |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | Not Applicable |
| Connector Type | RJ45 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 125MHz |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Ethernet, Serial |
| RAM Size | 16MB |
| Memory Type | FLASH, SDRAM |
| Core Processor | IPv6 |
| Data Rate | 300 bps |
| Module/Board Type | MPU Core |
| Flash Size | 16MB |
| Co-Processor | XPort® Pro |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |