XR16C2550IM-F OverviewThere is a cost-effective package 48-TQFP available.Transmissions are made using 2, DUART channels.As for packaging, Tray is chosen.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.A configuration of 48 terminations is used.This device is powered by a voltage of 5V.At present, this electronic part has a status of Active.A total of 2 serial I/Os are used to communicate data.You can mount it by using Surface Mount.There is 2.97V~5.5V supply voltage for it.This IC operates at a clock frequency of 64MHz.Several characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter are present in it.Maximum operating temperature is 85°C.Temperatures as low as -40°C are acceptable to it.
XR16C2550IM-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
XR16C2550IM-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16C2550IM-F UARTs applications.
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.97V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232, RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 4Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.5 MBps |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |