XR16L570IL24 OverviewThere is a cost-effective package 24-VFQFN Exposed Pad available.Transmissions are made using 1, UART channels.As for packaging, Tray is chosen.At present, this electronic part has a status of Obsolete.You can mount it by using Surface Mount.There is 1.62V~5.5V supply voltage for it.Several characteristics of Timer/Counter are present in it.
XR16L570IL24 FeaturesXR16L570IL24 ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16L570IL24 UARTs applications.
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Feature | Timer/Counter |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Voltage - Supply | 1.62V~5.5V |
| Number of Channels | 1, UART |
| Protocol | RS232, RS422 |
| Data Rate (Max) | 4Mbps |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFN |
| Number of Pins | 24 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.62V MINIMUM SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 2.5/5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 1 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.5 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |