XR16M2551IM48-F OverviewThere is a cost-effective package TQFP available.The type uPs/uCs/Peripheral ICs of this circuit is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.A configuration of 48 terminations is used.This device is powered by a voltage of 3.3V.A total of 2 serial I/Os are used to communicate data.An 48-pin integrated circuit is what this particular device is.This IC operates at a clock frequency of 64MHz.Surface Mount is used for mounting it.Maximum operating temperature is 85°C.If a power supply of 1.8/3.3V is available, electronic designers can use it with confidence.Furthermore, it is also capable of ALSO OPERATES AT 1.8V OR 2.5V SUPPLY.Temperatures as low as -40°C are acceptable to it.Universal asynchronous receiver-transmitter is possible to maintain normal operation when the voltage of the supply is below 3.63V.Supply voltage must remain above 2.97V in order to ensure normal operation.
XR16M2551IM48-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
Power supplies of 1.8/3.3V
ALSO OPERATES AT 1.8V OR 2.5V SUPPLY
XR16M2551IM48-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16M2551IM48-F UARTs applications.
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8V OR 2.5V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 48 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |