XR16M564IV64-F OverviewIn the 64-LQFP package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 4, QUART channels.In terms of packaging, Tray is used.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 64 terminations used in its configuration.In the present state, this electronic part is Active.Surface Mount is a way to mount it.1.62V~3.63V supply voltage is required to operate it.A few characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter can be found in it.A maximum temperature of 85°C is possible for it to operate at.When power supplies of 1.8/3.3V are available, it is a reliable and efficient power supply for electronic designers.The device can operate at a temperature of -40°C.
XR16M564IV64-F FeaturesPower supplies of 1.8/3.3V
XR16M564IV64-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16M564IV64-F UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 1.62V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Power Supplies | 1.8/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Protocol | RS232 |
| Data Rate (Max) | 16Mbps |
| FIFO's | 32 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |