XR16M890IL40-F OverviewIt can be found in the 40-VFQFN Exposed Pad package that you can download. Easy-to-carry Tray-shaped packaging. It is important to regulate the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable operation. You should be able to use it as long as you use 1.62V~3.63VV power. There is a supply of 4mA at the moment.
XR16M890IL40-F FeaturesXR16M890IL40-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16M890IL40-F Controllers Interface ICs applications.
Notebook PCs
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Voltage - Supply | 1.62V~3.63V |
| Function | Controller |
| Interface | UART |
| Current - Supply | 4mA |
| Protocol | RS232, RS485 |