XR16V2550IL-F OverviewThis product is available in a cost-effective package called 32-VFQFN Exposed Pad.The transmission is conducted over 2, DUART channels.Tray is used in terms of packaging.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used for the uPs, uCs, and peripheral ICs on the board.The configuration of this device includes 32 terminations.For its operation, a voltage of 3.3V is provided as the supply voltage.As of right now, this electronic part is in a Active status.There are 2 serial I/Os available for communication of data.A method of mounting it is through Surface Mount.There is a voltage supply of 0 volts for the device.There is a 64MHz clock frequency for this IC.There are some characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter that are present in it.The device is capable of operating at a maximum temperature of 85°C.Further to this, it has also been demonstrated to be able to perform ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ.At a minimum temperature of -40°C, it is capable of operating.
XR16V2550IL-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ
XR16V2550IL-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16V2550IL-F UARTs applications.
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232, RS422 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 16Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 16 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |