XR16V2652IL-F OverviewIn the PLCC package, you can get the product at a low cost.UART is possible to transmUART on 2 channels.The type uPs/uCs/Peripheral ICs is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.There are 32 terminations used in its configuration.To operate it, 3.3V is provided as the supply voltage.In order to communicate data, there are 2 serial I/Os.An IC with 32 pins is what this device is.A frequency of 64MHz is measured for this IC.To ensure long-term operation, the operating temperature should not exceed -40°C.To maintain normal work for a long time, the operating temperature should not exceed 85°C.In its configuration, it is designed around the 32 pins.The mounting method is Surface Mount.Maintaining a voltage below 3.6V will ensure reliability.UART is important to keep the supply voltage above 2.25V in order to ensure reliabilUARTy.UART operates at a high efficiency due to the voltage supply of 3.3V.
XR16V2652IL-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
Operating supply voltage of 3.3V
XR16V2652IL-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16V2652IL-F UARTs applications.
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 32 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 32 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 32 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 2.5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Data Rate | 16 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VFQFN Exposed Pad |
| Packaging | Tray |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.6V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Protocol | RS232, RS422 |
| Data Rate (Max) | 16Mbps |
| FIFO's | 32 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |