XR16V554DIV-F OverviewThe 64-LQFP package is the most cost-effective.Transmission uses 4, QUART channels.As far as packaging is concerned, Tray is used.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.As part of its configuration, it uses 64 terminations.UART operates on 3.3V supply voltage.Currently, this electronic part is Active.As a way to communicate data, the board has 4 serial I/Os.Mounting is possible through Surface Mount.This device operates at 2.25V~3.6V.64MHz is the clock frequency of this integrated circuit.There are some characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter in it.UART can operate at a maximum temperature of 85°C.The device can be operated at temperatures as low as -40°C.
XR16V554DIV-F Features4 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
XR16V554DIV-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16V554DIV-F UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 4Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.5 MBps |
| FIFO's | 16 Byte |
| With Modem Control | Yes |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |