XR16V554IV80-F OverviewThe LQFP package is the most cost-effective.Transmission uses 4 channels.There are 80 pins on this electronic device.UART is important that the operating temperature does not exceed -40°C in order for the machine to perform normally for a long time.It is important to keep the operating temperature below 85°C to ensure a long working period.A device's configuration is based on its 80 pins.The way of mounting it is Surface Mount.When the supply voltage is kept below 3.6V, reliability can be assured.Keeping the supply voltage above 2.25V ensures reliability.With a supply current of 3mA, it is suitable for specific applications.The memory has a size of 16B and stores various information.
XR16V554IV80-F FeaturesXR16V554IV80-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16V554IV80-F UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 639.990485mg |
| Pbfree Code | yes |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Pin Count | 80 |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Memory Size | 16B |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Data Rate | 4 Mbps |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |