XR16V564IL-F OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of 48-VFQFN Exposed Pad.The transmission of information is carried out through 4, QUART channels.When UART comes to packaging, Tray is adopted as the packaging method.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 48 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 3.3V must be provided.At present, this electronic part is in the state of Active.Data communication is supported by 4 serial I/Os.Mounting is done through Surface Mount.UART operates on a voltage of 2.25V~3.6V.In this IC, the clock frequency is 64MHz.A few characteristics of Internal Oscillator, Timer/Counter can be found in it.The device is capable of operating at temperatures as high as 85°C.Furthermore, it was shown to be capable of performing ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY.A minimum temperature of -40°C is required to operate it.
XR16V564IL-F Features4 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY
XR16V564IL-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR16V564IL-F UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5 V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4, QUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 16Mbps |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| FIFO's | 32 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |