XR16V654IJ-F OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective PLCC package.Transmission is carried out over 4 channels.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 68 terminations.During operation, it receives a voltage of 3.3V.As a means of communicating data, there are 4 serial I/Os available.This device is an integrated circuit with 68 pins.In order for the equipment to work for a long period of time, it should not be allowed to reach a temperature above -40°C.UART is recommended that the operating temperature does not exceed 85°C to ensure long-term, normal performance.A configuration of the chip is determined by its 68 pins.A mounting method of Surface Mount is used.By keeping the supply voltage below 3.6V, reliability can be guaranteed.In order to maintain reliability, the supply voltage should be kept above 2.25V.Providing power supplies of 2.5/3.3V makes it reliable and efficient for electronic designers.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ.
XR16V654IJ-F Features4 serial I/Os
Power supplies of 2.5/3.3V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ
XR16V654IJ-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16V654IJ-F UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 68 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 68 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 16 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |