XR16V654IQ-F OverviewThe package QFP offers the best value.As its uP/uC/Peripheral ICs type, SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used.In its configuration, 100 terminations are used.In order to operate it, a supply voltage of 3.3V is required.As a means of transferring data, there are 4 serial I/Os.In this case, the electronic device is a type of integrated circuit with 100 pins.This IC measures its clock frequency at 64MHz.The 100 pins form the basis for its configuration.Using Surface Mount, it is mounted.Temperatures as high as 85°C can be reached by the device.The use of 2.5/3.3V power supplies is efficient and reliable for electronic designers.Additionally, it can perform ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ.A minimum operating temperature of -40°C is possible.In order to maintain normal operation, the supply voltage should be kept below 3.63V.The supply voltage should be maintained above 2.97V for normal operation.
XR16V654IQ-F Features4 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
Power supplies of 2.5/3.3V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ
XR16V654IQ-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16V654IQ-F UARTs applications.
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | QFP |
| Number of Pins | 100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.63V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.97V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 3.4mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |