XR16V654IV80-F OverviewThere is a cost-effective LQFP package available for this product.The transmission of data takes place over 4 channels.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 80 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 3.3V.Data is communicated via 4 serial I/Os.Electronic devices such as this are known as 80-pin integrated circuits.UART is recommended that the operating temperature does not exceed -40°C to ensure long-term, normal performance.Ideally, the operating temperature should not exceed 85°C in order to ensure long-term performance.The configuration of this device is based on the 80 pins.The mount is done using Surface Mount.UART is possible to ensure reliabilUARTy when the supply voltage is kept below 3.6V.When the supply voltage is kept above 2.25V, reliability can be ensured.When power supplies are provided of 2.5/3.3V, it is reliable and efficient for electronic designers.Furthermore, it has the ability to perform ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ as well.With a supply current of 3mA, it is suitable for a variety of applications.Various information is stored in the memory with size 64B.
XR16V654IV80-F Features4 serial I/Os
Power supplies of 2.5/3.3V
ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ
XR16V654IV80-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16V654IV80-F UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Weight | 639.990485mg |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5V SUPPLY @ 50MHZ |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 80 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Memory Size | 64B |
| Operating Supply Current | 3mA |
| Nominal Supply Current | 3mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 16 Mbps |
| Address Bus Width | 3 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 4 |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 12mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 12mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |