XR16V794IV-F OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of LQFP.The transmission of information is carried out through 4 channels.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 64 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 3.3V must be provided.Data communication is supported by 8 serial I/Os.This electronic device belongs to the 64-pin IC family.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of -40°C.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.The 64 pins are at the core of the device's configuration.The device is mounted in accordance with Surface Mount.As long as the supply voltage is kept below 3.6V, reliability can be ensured.Having a voltage higher than 2.25V can ensure reliability.Providing 2.5/3.3V power supplies is reliable and efficient for electronic designers.
XR16V794IV-F Features8 serial I/Os
Power supplies of 2.5/3.3V
XR16V794IV-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16V794IV-F UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.25V |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 8 Mbps |
| Address Bus Width | 8 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Number of Serial I/Os | 8 |
| Data Transfer Rate-Max | 1 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Supplier Device Package | 64-LQFP (10x10) |
| Packaging | Tray |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 2.25V~3.6V |
| Number of Channels | 4, QUART |
| Protocol | RS485 |
| Data Rate (Max) | 8Mbps |
| FIFO's | 64 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| With Modem Control | Yes |
| With Auto Flow Control | Yes |
| With IrDA Encoder/Decoder | Yes |