XR17C158CV OverviewIn addition, it is available in the cost-effective package LQFP.In order to transmit data, there are 8 channels available.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 144 terminations.The device operates at 5V voltage.Data communication is handled by 8 serial I/Os.UART is a type of 144-pin integrated circuUART.IC clock frequency is set to 50MHz.Ideally, the operating temperature should not exceed 0°C in order to ensure long-term performance.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 70°C.Initially, it will be configured with 144 pins.Using the Surface Mount method, it is mounted.Keeping the supply voltage below 5.5V will ensure reliability.Supply voltages above 4.5V are known to ensure reliability.In the case of 5V power supplies, it is reliable and efficient to use by electronic designers.Additionally, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY and other operations as well.
XR17C158CV Features8 serial I/Os
Clock frequency of 50MHz
Power supplies of 5V
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
XR17C158CV ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR17C158CV UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 144 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Data Rate | 6.25 Mbps |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Number of Serial I/Os | 8 |
| Bus Compatibility | PCI |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |