XR17C158IV OverviewIn addition, it is available in the cost-effective package 144-LQFP.In order to transmit data, there are 8 channels available.Packaging is based on Tray.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 144 terminations.The device operates at 5V voltage.The status of this electronic part is currently Obsolete.Data communication is handled by 8 serial I/Os.This device operates with a supply voltage of 4.5V~5.5V.IC clock frequency is set to 50MHz.Additionally, it is also able to perform ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY and other operations as well.In order to operate, the device must be kept at a minimum temperature of -40°C.
XR17C158IV Features8 serial I/Os
Clock frequency of 50MHz
ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY
XR17C158IV ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR17C158IV UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Package / Case | 144-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G144 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Address Bus Width | 32 |
| Protocol | RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Data Rate (Max) | 6.25Mbps |
| Number of Serial I/Os | 8 |
| Bus Compatibility | PCI |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 64 Byte |
| With Auto Flow Control | Yes |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Pin Count | 144 |
| Power Supplies | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| Data Rate | 6.25 Mbps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |