XR17D152CM-F OverviewIn order to make it more cost-effective, this product is also available in a package of TQFP.The transmission of information is carried out through 2 channels.There is an uPs/uCs/Peripheral ICs type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL which is used for it.In order to configure this device, 100 terminations are used.In order for it to operate, a voltage of 5V must be provided.Data communication is supported by 2 serial I/Os.This electronic device belongs to the 100-pin IC family.In this IC, the clock frequency is 50MHz.For a long-term satisfactory performance, it is necessary not to exceed the operating temperature of 0°C.The operating temperature should be in excess of 70°C to ensure the normal work for a long time.The 100 pins are at the core of the device's configuration.The device is mounted in accordance with Surface Mount.As long as the supply voltage is kept below 5.5V, reliability can be ensured.Having a voltage higher than 3V can ensure reliability.Its high-efficiency operation relies on a voltage of 5V.Suitable for specific applications, it runs at a supply current of 4mA.With a memory size of 64B, various information is stored.
XR17D152CM-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 50MHz
Operating supply voltage of 5V
XR17D152CM-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR17D152CM-F UARTs applications.
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
Multimedia Systems
Serial to Parallel/Parallel to Serial Converter
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Weight | 657.000198mg |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Number of Terminations | 100 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | 5A991 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Memory Size | 64B |
| Operating Supply Current | 4mA |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Data Rate | 6.25 Mbps |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | PCI |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| Height | 1.05mm |
| Length | 14.1mm |
| Width | 14.1mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |