XR17D152IM-F OverviewThe 100-TQFP package is the most cost-effective.Transmission uses 2, DUART channels.As far as packaging is concerned, Tray is used.Its uPs/uCs/Peripheral ICs type is SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.As part of its configuration, it uses 100 terminations.UART operates on 5V supply voltage.Currently, this electronic part is Active.As a way to communicate data, the board has 2 serial I/Os.Mounting is possible through Surface Mount.This device operates at 3.3V 5V.50MHz is the clock frequency of this integrated circuit.UART can operate at a maximum temperature of 85°C.Additionally, it is capable of performing ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY AT 33MHZ.The device can be operated at temperatures as low as -40°C.
XR17D152IM-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 50MHz
ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY AT 33MHZ
XR17D152IM-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR17D152IM-F UARTs applications.
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3 V SUPPLY AT 33MHZ |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 50MHz |
| Address Bus Width | 32 |
| Protocol | RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Data Rate (Max) | 6.25Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | PCI |
| Data Transfer Rate-Max | 0.78125 MBps |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| FIFO's | 64 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |