XR17V258IV OverviewThere is a cost-effective LQFP package available for this product.The transmission of data takes place over 8 channels.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 144 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 3.3V.Data is communicated via 8 serial I/Os.Electronic devices such as this are known as 144-pin integrated circuits.There is 33MHz clock frequency measured on this IC.UART is recommended that the operating temperature does not exceed -40°C to ensure long-term, normal performance.Ideally, the operating temperature should not exceed 85°C in order to ensure long-term performance.The configuration of this device is based on the 144 pins.The mount is done using Surface Mount.UART is possible to ensure reliabilUARTy when the supply voltage is kept below 3.6V.When the supply voltage is kept above 3V, reliability can be ensured.In order for the device to operate efficiently, 3.3V is the supply voltage.
XR17V258IV Features8 serial I/Os
Clock frequency of 33MHz
Operating supply voltage of 3.3V
XR17V258IV ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR17V258IV UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| Number of Pins | 144 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 4 (72 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 144 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 33MHz |
| Data Rate | 8 Mbps |
| Address Bus Width | 32 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 32 |
| Number of Serial I/Os | 8 |
| Bus Compatibility | PCI |
| Data Transfer Rate-Max | 1 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 20mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |