XR20M1170L16-0B-EB OverviewUART is available in the cost-effective QFN package.There are 1 channels used for transmission.The operating temperature should not exceed -40°C to ensure normal work for a long time.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept below 3.6V.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 1.62V.
XR20M1170L16-0B-EB FeaturesXR20M1170L16-0B-EB ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR20M1170L16-0B-EB UARTs applications.
Factory automation and process control
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
| Package / Case | QFN |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Nominal Supply Current | 500μA |
| Data Rate | 16 Mbps |
| Evaluation Kit | Yes |
| REACH SVHC | Unknown |
| RoHS Status | RoHS Compliant |