XR21B1422IL40TR-F OverviewThere is a package called 40-VFQFN Exposed Pad that contains it, and you can find it there. It is very easy to carry because of the Tape & Reel (TR)-shaped packaging. Regulating the temperature to -40°C~85°C is crucial to ensuring reliable operation. With a 3V~5.25VV power source, you should be able to use it. There is currently a supply of 15mA in the market.
XR21B1422IL40TR-F FeaturesXR21B1422IL40TR-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR21B1422IL40TR-F Controllers Interface ICs applications.
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
Multi-Function Monitors
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Function | Bridge, USB to UART |
| Interface | UART |
| Current - Supply | 15mA |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |