XR21B1424IV64TR-F OverviewIn the 64-LQFP package, you can find it. Easily transportable packaging in Tape & Reel (TR)-shape. The temperature should be regulated to -40°C~85°C for reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 3V~3.6VV power source. It contains BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS uPs, uCs, and peripheral ICs in total. 15mA is currently in supply.
XR21B1424IV64TR-F FeaturesXR21B1424IV64TR-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR21B1424IV64TR-F Controllers Interface ICs applications.
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Function | Bridge, USB to UART |
| Interface | UART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Current - Supply | 15mA |
| Protocol | USB |
| Standards | USB 2.0 |
| RoHS Status | RoHS Compliant |