XR68C681JTR-F OverviewUART is available in the cost-effective PLCC package.There are 2 channels used for transmission.In terms of packaging, Tape & Reel (TR) is adopted.The operating temperature should not exceed -40°C to ensure normal work for a long time.The operating temperature should be in excess of 85°C to ensure the normal work for a long time.44 pins are designed to form the basis of its configuration.UART is mounted in the way of Surface Mount.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept below 5.25V.Reliability can be ensured when the supply voltage is kept above 4.75V.The supply voltage of 5V is provided for its high-efficiency operation.
XR68C681JTR-F FeaturesOperating supply voltage of 5V
XR68C681JTR-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR68C681JTR-F UARTs applications.
Factory automation and process control
Portable and battery operated devices
Cellular data devices
Industrial computing
Communications equipment
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | PLCC |
| Number of Pins | 44 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Nominal Supply Current | 15mA |
| Data Rate | 1 Mbps |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Discontinued |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |