XR68C681P OverviewIn addition, it is available in the cost-effective package DIP.In order to transmit data, there are 2, DUART channels available.Packaging is based on Tube.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 40 terminations.The device operates at 5V voltage.The status of this electronic part is currently Obsolete.Data communication is handled by 2 serial I/Os.The mount can be accessed via the Through Hole method.This device operates with a supply voltage of 5V.UART is a type of 40-pin integrated circuUART.IC clock frequency is set to 4MHz.Initially, it will be configured with 40 pins.Using the Through Hole method, it is mounted.Temperatures up to 85°C are possible to operate it.In the case of 5V power supplies, it is reliable and efficient to use by electronic designers.If the supply voltage is kept below 5.25V, normal operation can occur.When the supply voltage is kept above 4.75V, normal operation can be assured.Identified as a member of the -- series, this electronic component is intended for use in industrial applications.
XR68C681P Features2 serial I/Os
Clock frequency of 4MHz
Power supplies of 5V
XR68C681P ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR68C681P UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | DIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Number of Pins | 40 |
| Supplier Device Package | 40-PDIP |
| Series | -- |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | -- |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 40 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 2, DUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 4MHz |
| Address Bus Width | 4 |
| Protocol | -- |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | NO |
| Screening Level | MIL-STD-883 |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 1Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Bus Compatibility | MC68681; SCC68692 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.125 MBps |
| Communication Protocol | ASYNC, BIT |
| Data Encoding/Decoding Method | NRZ |
| With False Start Bit Detection | -- |
| Features | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| With Modem Control | -- |
| With Auto Flow Control | -- |
| With IrDA Encoder/Decoder | -- |
| Length | 51.75mm |
| Height Seated (Max) | 6.35mm |
| Width | 15.24mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |