XR68M752IM48TR-F OverviewAlternatively, UART can be purchased in the cost-effective 48-TQFP package.Transmission is carried out over 2, DUART channels.Tape & Reel (TR) is adopted as the packaging option.Its uPs/uCs/Peripheral ICs use SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL.The configuration uses 48 terminations.During operation, it receives a voltage of 3.3V.The status of this electronic part is currently Active.As a means of communicating data, there are 2 serial I/Os available.Surface Mount is the method for mounting it.In order for it to operate, a voltage of 1.62V~3.63V must be applied.Its clock frequency is measured at 64MHz.The object possesses some characteristics that are similar to Internal Oscillator, Timer/Counter.Operating at 85°C is its maximum temperature limit.In addition, it has the capability of performing ALSO OPERATES AT 1.8V OR 2.5V SUPPLY.Temperatures as low as -40°C can be reached by this device.
XR68M752IM48TR-F Features2 serial I/Os
Clock frequency of 64MHz
ALSO OPERATES AT 1.8V OR 2.5V SUPPLY
XR68M752IM48TR-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XR68M752IM48TR-F UARTs applications.
White goods
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Internal Oscillator, Timer/Counter |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 1.8V OR 2.5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 1.62V~3.63V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G48 |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2, DUART |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 64MHz |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232, RS422, RS485 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 16Mbps |
| Number of Serial I/Os | 2 |
| Data Transfer Rate-Max | 2 MBps |
| FIFO's | 64 Byte |
| With False Start Bit Detection | Yes |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |