XRD9818ACG OverviewIt is packaged in a way that resembles 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).The electronic part in this example has been designed using 16 Bits.As part of Tube, it is embedded.A power supply/analog voltage of 3V~3.6V is produced by this electrical device, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage) for driving a load.It is important to note that the supply/digital voltage of this electrical device is 3V~3.6V.Approximately 325mW Watts are consumed by this electrical device.
XRD9818ACG FeaturesXRD9818ACG ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XRD9818ACG AFE applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Packaging | Tube |
| Package / Case | 64-PowerTQFP |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Power (Watts) | 325mW |
| Surface Mount | YES |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Pins | 64 |
| Number of Bits | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3.3V |
| Voltage - Supply | 1.1V 3.3V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 1.1V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TUSB4041 |
| Function | Hub Controller |
| Number of Ports | 4 |
| Nominal Supply Current | 15μA |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Protocol | USB |
| Interface IC Type | INTERFACE CIRCUIT |
| USB | USB 2.0 |
| Standards | USB 2.0 |
| Max Junction Temperature (Tj) | 105°C |
| Ambient Temperature Range High | 85°C |
| Height | 1.2mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Thickness | 1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package / Case | TSSOP |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Power Dissipation-Max | 325mW |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 9.7mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |