XRD9818ACG-F OverviewPackaged in the manner of 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width).An electronic part designed with 16 Bits is used in this product.As part of the Tube package, it is embedded.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 3V~3.6V, converted from AC voltage to DC voltage.This electrical device operates at 3V~3.6V volts.This electrical device is powered by 325mW Watts.
XRD9818ACG-F FeaturesXRD9818ACG-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XRD9818ACG-F AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Package / Case | 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Power (Watts) | 325mW |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 16 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 28 |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | Parallel, Serial |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation-Max | 325mW |
| Resolution | 2 B |
| Sampling Rate | 8 Msps |
| Power Consumption | 190mW |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |