XRD9824ACD-F OverviewPackaged in the manner of 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width).An electronic part designed with 14 Bits is used in this product.As part of the Tube package, it is embedded.This electrical device provides regulated DC power to run a load based on the supply voltage (analog voltage) 3V~5.5V, converted from AC voltage to DC voltage.This electrical device operates at 3V~5.5V volts.This electrical device is powered by 200mW Watts.Device packages from 20-SOIC are used as the supplier.
XRD9824ACD-F FeaturesXRD9824ACD-F ApplicationsThere are a lot of MaxLinear, Inc.
XRD9824ACD-F AFE applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Power (Watts) | 200mW |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 14 |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5.5V |
| Package / Case | SOIC |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Length | 12.8mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |