XRD9825ACU OverviewIt is packaged in the way of SSOP.This electronic part is designed with 16 Bits.There are 20 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.The supply voltage should be kept as 3.3V.It is designed with 20 pins.It is equipped with 20 pin count.ANALOG CIRCUIT is the analog IC that this device employs.The operating temperature should be kept below 70°C.The supply voltage (Vsup) should be kept above 3V for normal operation.The maximal supply voltage (Vsup) reaches 5.5V.
XRD9825ACU FeaturesXRD9825ACU ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XRD9825ACU AFE applications.
Audio/Video devices
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
| Package / Case | SSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 3 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Power Dissipation-Max | 200mW |
| Number of Bits | 16 |
| Length | 7.2mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Power (Watts) | 200mW |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~5.5V |