XRD9836ACG OverviewTSSOP is how it's packaged.It is designed with 16 Bits.A 48 termination matches the impedance of a transmission line.This board is designed with 48 pins.48 pins are present in the device.You should keep the operating temperature below 70°C.When operating normally, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 3V.Its consumer IC type is CONSUMER CIRCUIT.
XRD9836ACG FeaturesXRD9836ACG ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XRD9836ACG AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Package / Case | TSSOP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 3 |
| Power Dissipation-Max | 500mW |
| Number of Bits | 16 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 12.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Package / Case | 48-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Power (Watts) | 500mW |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |