XRD9836ACG-F OverviewThe package is packaged in the way that TSSOP would package it.In order to design this electronic part, 16 Bits have been used.It is a method of terminating a transmission line with an impedance-matching device that is known as 48 termination.In terms of its design, it has 48 pins.To ensure its reliability, it is designed to operate at the minimum temperature of 0°C when operating.As a matter of reliability, it is designed to operate at the maximal operating temperature of 70°C.Supports 3.6V's maximum supply voltage at the time of installation.This device reaches its maximum operating voltage when it is supplied with a voltage of 3V.It is mounted in a way that is in line with Surface Mount.There is a high probability of obtaining high efficiency if the supply voltage at 3.3V is maintained.CONSUMER CIRCUIT is the type of consumer IC that is used in this electrical device.
XRD9836ACG-F FeaturesXRD9836ACG-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XRD9836ACG-F AFE applications.
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | TSSOP |
| Number of Pins | 48 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Interface | Parallel |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Power Dissipation-Max | 500mW |
| Number of Bits | 16 |
| Resolution | 2 B |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 12.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Package / Case | 48-TSSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Power (Watts) | 500mW |
| Voltage - Supply, Analog | 3V~3.6V |
| Voltage - Supply, Digital | 3V~3.6V |