| Mfr | Microchip Technology |
| Series | AcuEdge™ |
| Product Status | Active |
| Function | Audio Signal Processor |
| Applications | Consumer Audio |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | - |
| Voltage - Supply | - |
| Operating Temperature | - |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-VFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 64-QFN (9x9) |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2014 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Contact Material | Copper |
| Mounting Type | Through Hole |
| Housing Material | Thermoplastic |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | OQ11 |
| Mfr | Amphenol Anytek |
| Operating Temperature | -40°C ~ 115°C |
| Series | OQ |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions | 11 |
| Color | Black |
| Pitch | 0.197 (5.00mm) |
| Voltage - Supply | -- |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Height | 0.472 (12.00mm) |
| Termination Style | Solder |
| Contact Tail Length | 0.157 (4.00mm) |
| Interface | -- |
| Number of Levels | 1 |
| Contact Mating Finish | Tin |
| Voltage - UL | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Current - UL | 20 A |
| Torque - Screw | - |
| Positions Per Level | 11 |
| Plug Wire Entry | - |
| Header Orientation | Vertical |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Wire Strip Length | - |
| Current - IEC | - |
| Specifications | -- |
| Screw Size | - |
| Features | Locking Ramp |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |