ZL38AMBUGB2 OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 56-UFBGA, WLCSP contains it. There are 1 channels on the device. The Audio Signal Processor functions in this part are included for your reference. There is a Consumer Audio version of the device. There is a supply of votage within 1V~1.6V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -. For more information, please refer to the device specs: 48kHz. In this case, it is the Audio ICs family. Using this electrical component, we can represent the AcuEdge™ series. The chip conducts when it is supplied with 1.2 V, 3.3 V-voltage. A 56-WLCSP (3.05x3.05) company packages the device.
ZL38AMBUGB2 FeaturesWith 56-UFBGA, WLCSP channels
operate temperature at the range of -
ZL38AMBUGB2 ApplicationsThere are a lot of Microchip Technology
ZL38AMBUGB2 Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Factory Lead Time | 10 Weeks |
| Lifecycle Status | IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | 56-UFBGA, WLCSP |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 56-WLCSP (3.05x3.05) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Interface Type | I2C, I2S, SPI, UART |
| Manufacturer | Microchip |
| Brand | Microchip Technology |
| RoHS | Details |
| Product Status | Active |
| Mfr | Microchip Technology |
| Base Product Number | ZL38AMBUGB2 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2015 |
| Series | AcuEdge™ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | - |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Security Camera |
| Applications | Consumer Audio |
| Subcategory | Audio ICs |
| Voltage - Supply | 1V~1.6V |
| Function | Audio Signal Processor |
| Operating Supply Voltage | 1.2 V, 3.3 V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2S, SPI, UART |
| Resolution | 16 bit |
| Product Type | Audio DSPs |
| Specifications | 48kHz |
| Number of Converters | 2 Converter |
| Product | Audio Processors |
| Product Category | Audio DSPs |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |