ZSSC3122AA1C OverviewDue to the fact that it is a type of Voltage Detector, it can deliver superior performance.To avoid unnecessary cooling, the operating temperature should be kept at -40 to 85 °C.5 component pins are designed to perform a specific function.This device is part of the * series and provides the designer with an extremely efficient and reliable device for use in a wide range of environments.
ZSSC3122AA1C FeaturesZSSC3122AA1C ApplicationsThere are a lot of IDT
ZSSC3122AA1C applications of sensor and detector interfaces.
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
Proximity sensor
Wearable Fitness
| Supplier Package | SOT-23 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.95 V |
| Number of Supervisors | 1 |
| Manual Reset | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Package | Tray |
| Base Product Number | ZSSC3122 |
| Mfr | IDT, Integrated Device Technology Inc |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Series | * |
| Part Status | Active |
| Type | Voltage Detector |
| Pin Count | 5 |
| Watchdog Timer | No |