ZXCD1210JB16TA OverviewThe book is also accompanied by a case, which only adds to the value of the book. As a mounting type, Surface Mount is recommended for it. A 16-WFQFN Exposed Pad case has been embedded with it. I have a device with 1 channels attached to it. In this part, you will find Modulator functions that you may find useful. In addition to being used in Pre-Amplifier, the device can be used in Y as well. Votage is supplied within the specified time frame. -40°C~70°C TA is the range of temperature for this device. This chip has 16 terminations, which means it has 16 terminations on it. The ZXCD1210 family of parts can be found by searching for a part number that is similar to it. In order to better understand the specifications of the device, please refer to the following details: Class D. As far as the 16 pins on the chip are concerned, they are accessible. It is possible to sort the consumer IC type of a part using AUDIO AMPLIFIER. In order to mount it, Surface Mount is required. When a 16V-voltage supply is applied, the chip conducts. 50mA controls the supply current. It is important to know that there is a 20 kHz bandwidth for data transfer. Depending on the supply type, it can be categorized by Single.
ZXCD1210JB16TA FeaturesWith 16-WFQFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of -40°C~70°C TA
consumer IC type: AUDIO AMPLIFIER
supply type: Single
ZXCD1210JB16TA ApplicationsThere are a lot of Diodes Incorporated
ZXCD1210JB16TA Audio Special Purpose applications.
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
Hi-Fi Equipment
| Factory Lead Time | 27 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 57.09594mg |
| Operating Temperature | -40°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Voltage - Supply | 12V~18V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | ZXCD1210 |
| Function | Modulator |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | Analog |
| Power Dissipation | 1W |
| Supply Current-Max | 50mA |
| Output Power | 500W |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 20 kHz |
| Specifications | Class D |
| Consumer IC Type | AUDIO AMPLIFIER |
| Height | 750μm |
| Length | 4.05mm |
| Width | 4.05mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Mfr | Diodes Incorporated |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 12V ~ 18V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |